Onyks to charakterystyczny minerał, będący odmianą chalcedonu. Posiada równoległe, naprzemienne ułożenie białe i czarne warstwy. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego pazur i nawiązuje do ostrych krawędzi oraz dużej twardości minerału. W wersji biało-czarnej, tworzący onyks kamień bywa często nazywany czarnym, arabskim lub zwyczajnym. Występuje również w odmianie białej i zielonej.

Jak powstaje onyks?

Kształtujący onyks kamień powstaje w pogazowych pustkach skał wulkanicznych. Chociaż bywa spotykany na całym świecie, uznawany jest za stosunkowo rzadki. Dlatego też znajduje coraz większą rzeszę zwolenników, którzy doceniają walory tego kamienia. Dawniej wytwarzano go poprzez gotowanie w chalcedonie oraz zanurzenie w kwasie siarkowym. Zwęglano w ten sposób cząsteczki cukru, które absorbowane były przez zewnętrzne warstwy chalcedonu. Tworzący Onyks kamień przetwarzany był już w starożytnym Egipcie, przede wszystkim w celu podkreślenia jego barwy. 

Jakie posiada onyks właściwości?

Onyks uznawany jest za kamień przywracający równowagę ciała i umysłu. Według wierzeń ezoterycznych, przynosi duchową inspirację i wycisza emocje. Ułatwia oderwanie się od przeszłości i dawnych wydarzeń, a także ułatwia zrywanie toksycznych i nieszczęśliwych relacji. Onyks chroni również przed niekorzystnymi wpływami i negatywną energią. Jest niezwykle ceniony w medycynie alternatywnej. Sprawdza się przy leczeniu infekcji i zapaleń, wzmacnia kości i zęby oraz regeneruje wiele organów wewnętrznych.

Jakie zastosowanie ma onyks?

Już w czasach starożytnych onyks znany był jako najlepszy materiał do wyrobu pieczęci. Obecnie znajduje swoje zastosowanie w tworzeniu miniaturowych rzeźb i uznawany jest za idealny materiał do inkrustacji. Onyks to także poszukiwany i pożądany minerał kolekcjonerski. Ze względu na niezwykle atrakcyjny wygląd, pełni funkcję kamienia ozdobnego i jubilerskiego. W formie szlifowanej doskonale sprawdza się jako uzupełnienie metali przy wyrobie paciorków, bransolet czy pierścionków.

Onyks kamień