Jadeit to minerał należący do grupy krzemianów, w którym można znaleźć związki żelaza i chromu. Występuje w wielobarwnych bryłach o różnych kolorach m.in.: zielonym, niebieskim, brązowym, czerwonym, różowym, pomarańczowym, białym, kremowym, lawendowym, perłowym, szarym czy czarnym. Za najcenniejszy uznaje się jadeit kamień cesarski (Imperial jade), który ma intensywną szmaragdowo-zieloną barwę.

Kamień ten podobny jest do nefrytu, ale jest znacznie twardszy i posiada inny skład chemiczny. Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od greckiego słowa „ischias”, czyli „ból w biodrze”, bądź od hiszpańskiego „higado”, czyli „wątroba” – zapewne dlatego, że wykorzystywany jest przez litoterapeutów do uzdrawiania właśnie tych organów.

Jadeit właściwościJadeit kamień pomocny jest przede wszystkim w leczeniu chorób nerek i wątroby. Pomaga również oczyścić organizm z toksyn. Znacznie wzmacnia ogólną odporność organizmu, poprawia pracę serca, śledziony oraz grasicy. Jest niezawodny w leczeniu przeziębień, grypy i nadciśnienia.Minerał ten poprawia także pracę układu trawiennego, moczowego, jak również wzmacnia układ kostny. Uważa się, że jadeit kamień wpływa pozytywnie na płodność u mężczyzn.Kuracja tym minerałem przenosi ulgę na bóle kręgosłupa, bioder, korzonków i kolki nerkowej. A przy tym jest niezawodny w walce z migrenami.

Jadeit znaczenieJadeit kamień jest ulubionym, obok kryształu górskiego, kamieniem bioterapeutów, którzy wykorzystują jego energię do walki z różnymi dolegliwościami.Minerał ten harmonizuje i równoważy cały organizm, przynosząc spokój oraz działając kojąco na nerwy. Jest pomocy przy zwalczaniu depresji i stanów lękowych. Wskazany jest dla osób, mających problemy z bezsennością, bowiem przynosi mocny i spokojny sen, uwalniając od wszelkich koszmarów. Gdy położymy go pod poduszkę, uzyskamy wizjonerskie sny, dlatego też nazywany jest „kamieniem śnienia”. Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami klejnot ten jest znakomitym amuletem przeciw czarom, urokom oraz złym duchom. A także chroni od uderzenia pioruna.Uważa się, że jadeit kamień sprzyja rozwojowi duchowemu

Jadeit symbolikaJadeit kamień jest bardzo popularny w kulturze chińskiej. Chińczycy wierzyli, że jest on powiązany z nieśmiertelnością (a to dlatego, że przedmioty wykonane z jadeitu są trwałe). Uważali również, że minerał ten przenosi szczęście, czystość, życzliwość oraz inteligencję jego posiadaczowi. Na Zachodzie, uważa się, że osoba nosząca ten kamień jest bardziej zrelaksowana i spokojna. A ponadto ma wiedzę, czyste myśli, moc i długie życie.

Majowie uważali, że jest to silnie działający talizman, który daje szczęście, dobrobyt, a także udane pożycie małżeńskie. Zmarłym wkładali oni jadeitowe koraliki do ust, by na drugim świecie, do którego się udają, mieli poczucie namiastki serca i żeby strzegł ich duszę przez demonami w zaświatach. Według Konfucjusza jadeit jest symbolem ducha i umysłu.

Jadeit jest to bardzo rzadki minerał, który również rzadko tworzy dobrze wykształcone kryształy. Niektóre skupiska jadeitu osiągają masę nawet kilku ton, nie wszystkie jednak nadają się na materiał jubilerski.
Jadeit kamień uznawany jest za cenny materiał rzeźbiarski, a o jego wartości decyduje nie tylko kunszt artysty, ale przede wszystkim jakość użytego minerału oraz jego barwa.

Minerały