Heliotrop to rzadka odmiana chalcedonu. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „helios”, czyli „słońce” i „tropein”, co oznacza „zmieniać barwę” – zanurzony w wodzie, podczas obracania, daje czerwone refleksy. Jest to ozdobny, ciemnozielony kamień z nakrapianymi czerwonymi plamkami, które są wynikiem zawartości tlenków żelaza. Czerwone efekty mogą przybierać różne postaci: plamek, pasków, żyłek i mogą być gęste lub prawie niewidoczne. 

Heliotrop w legendach 

Heliotrop kamień znany był już w starożytności. Żołnierze, wyruszając na wojnę, zabierali go ze sobą, wierzono bowiem, że przyspiesza gojenie się ran. Był również jednym z najważniejszych kamieni w magii i alchemii. Średniowieczni magowie w trakcie różnych obrzędów magicznych, nosili biżuterię zrobioną z heliotropu. Dzięki swoim właściwościom, miał wzmacniać działanie magicznych słów i rytuałów.  W średniowieczu minerał ten symbolizował również poświęcenie i miłość ofiarną. Podobnie zresztą jak postać pelikana, raniącego własną pieśr. Zgodnie z legendą pelikany, które nie mogą zapewnić młodym pożywienia, karmią je własną krwią. Zaś według legendy chrześcijańskiej, minerał ten powstał po tym, jak spadły na kamień pierwsze krople krwi Chrystusa, umierającego na krzyżu.

Heliotrop właściwości

Właściwości dla ciała:
– heliotrop kamień korzystnie wpływa na serce, odtruwa krew, wzmacnia naczynia krwionośne, a także pomaga w leczeniu anemii,
– tamuje krwawienia z nosa, pomocny jest przy menstruacji,
– oczyszcza nerki, wątrobę i śledzionę,
– wyrównuje poziom hormonów w organizmie,
– wpływa pozytywnie na wzrok,
– jest pomocny przy zwalczaniu chorób układu trawiennego i wydalniczego,
– pomaga usunąć toksyny z organizmu.

Właściwości dla ducha:

– pobudza energetycznie, dodaje sił witalnych,
– uwalnia od lęków, chroni przed koszmarami nocnymi,
– wycisza, uspokaja, pomaga zwalczać agresję, usuwa gniew,
– wzmacnia koncentracja, pobudza intelektualnie,
– ułatwia podejmowanie decyzji,
– usuwa złe myśli,
– chroni przed urokami i złą energią innych ludzi,
– dobrze wpływa na kobiety w ciąży – zapobiega poronieniu,
– nazywany jest kamieniem zwycięzców, ponieważ daje powodzenie w rywalizacjach sportowych, sprzyja załatwianiu spraw sądowych i urzędowych, przyciąga bogactwo, dlatego stosowany jest w magii finansowej.

Heliotrop kamień jest doskonałym materiałem rzeźbiarskim i cenionym kamieniem jubilerskim. Jako kamień ozdobny, najczęściej szlifowany jest w gładkie kaboszony. Jest pięknym i atrakcyjnym minerałem, docenianym przez kolekcjonerów.
Naturalne Kamienie Jubilerskie