Bursztyn to nic innego jak żywica kopalna, pochodząca z drzew iglastych. Zaschnięta żywica wyrzucana jest przez morza w postaci pięknych, brązowo-złotych kamieni. Znanych jest dziś ponad 60 różnych odmian bursztynu, w tym oczywiście nasz Polski Bursztyn bałtycki.

Wydobycie bursztynu nad Bałtykiem i w Polsce

Bursztyn bałtycki wydobywany jest głownie u południowych wybrzeży Morza bałtyckiego. Oprócz Polski bursztyny znajdziemy również w Danii, Niemczech, Rosji czy na Litwie. Największa nad morzem Bałtyckim kopalnia bursztynu znajduje się w Rosji, na półwyspie Sambia. Bursztyn wydobywany jest w profesjonalnych kopalniach, przeznaczonych do tego typu działań. W Polsce największe złoża bursztynu znajdują się na Pomorzu. Skupiają się w okolicach Mierzei Wiślanej, Mierzei Helskiej i Zatoki Gdańskiej. Pozostała część polskich złóż bursztynu znajduje się na Lubelszczyźnie, w okolicach Lubartowa. Niestety w Polsce, według specjalistów potencjał wydobycia bursztynu nie jest w pełni wykorzystany.


Gdzie najłatwiej znaleźć bursztyn?

Co ciekawe bursztyn, który jest tak drogocennym kruszcem można po prostu znaleźć. Przez cały rok na polskich plażach spotkać można setki poszukiwaczy bursztynu. Są to zarówno turyści, którzy szukają wyjątkowej pamiątki z wakacji, jak i regularni poszukiwacze, którzy zarabiają na tym pieniądze.Bursztyn najłatwiej jest znaleźć wcześnie rano, najlepiej zaraz po jesiennych i wiosennych sztormach. Bursztyn znaleźć można spacerując wzdłuż linii wody, ale jeszcze łatwiej znaleźć go w wodzie, pośród poplątanych wodorostów. Nie ulega jednak wątpliwości, że poszukiwanie bursztynu wymaga cierpliwości i czasu.

W jakim mieście znajdziemy bursztyn?

Bursztyn możemy znaleźć na każdej polskiej plaży, niezależnie od położenia. Są jednak oczywiście miejsca, gdzie możemy spodziewać się go więcej. Są to okolice Słupska czy Gdańska, gdzie odnotowuje się największe wydobycie bursztynu.Bursztyn to niesamowicie piękny kamień. Spędzając wakacje nad polskim morzem warto poświęcić poranek na poszukiwanie niezapomnianej pamiątki.
Gdzie najłatwiej znaleźć bursztyn?