Fluoryt pochodzi od łacińskiego słowa „fluere”, co znaczy „płynąć” i ma to związek z niską temperaturą topnienia fluorytu oraz wykorzystywania go jako topika przy topieniu metali. Od nazwy tego kamienia pochodzi słowo „fluorescencja”, czyli emitowanie własnego światła poprzez wchłanianie światła, pochodzącego z innego źródła. Kryształki fluorytu pod wpływem promieni ultrafioletowych świecą w intensywnie niebieskim kolorze.Fluoryt kamień występuje w różnych odmianach kolorystycznych. Może być bezbarwny, zielony, fioletowy, niebieski, żółty, czerwony lub różowy. Dwie najczęściej występujące barwy to zielona i fioletowa, a ich połączenie daje kolor turkusowy, przypominający odcień tropikalnych mórz. Czasami występują w nim barwne wstęgi, podobne jak u agatu. Wszystkie fluoryty mają szklisty połysk i są przezroczyste lub lekko prześwitują.

Fluoryt kamień – szerokie spektrum zastosowania

Minerał ten wykorzystywany był już w starożytnym Rzymie do tworzenia waz, nazywanych „murrhins”, a przywożono go aż zza Morza Kaspijskiego. Ponieważ fluoryt był bardzo drogi, to na różne sposoby próbowano uzyskać jego imitację, poprzez barwienie innych kamieni. Wiek XVII przyniósł dla fluorytu duże zmiany, odkryto bowiem, że skały z niego zbudowane bardzo łatwo się topią. Od 1775 roku minerał ten został masowo wykorzystywany w angielskich hutach, a od 1886 roku wyodrębniono z niego fluor, co pozwoliło na jego nowe zastosowanie.Obecnie fluoryt używany jest m.in. do produkcji teflonu, fluorowania wody pitnej, produkcji past do zębów z fluorkiem sodu i innych materiałów, których składnikiem jest związek fluoru.Fluoryt kamień znalazł zastosowanie również przy produkcji sprzętu optycznego, w przemyśle ceramicznym, jubilerstwie oraz jako materiał rzeźbiarski i kolekcjonerski.

Fluoryt właściwości

Fluoryt aktywizuje działanie ludzkiego mózgu, dlatego nazywany jest kamieniem geniuszy. Wspomaga procesy myślowe, zwiększa koncentrację.Jest pomocny kamieniem dla lekarzy, terapeutów oraz osób zajmujących się medycyną naturalną. Wykazuje chociażby zdolności detoksykacyjne, dlatego polecany jest osobom prowadzącym niezdrowy tryb życia, zwłaszcza palącym i niedbającym o dietę.Minerał ten sprzyja odprężeniu, oczyszcza umysł. Harmonizuje ciało i psychikę. Pomocny jest przy leczeniu nowotworów oraz ciężkich przypadków wątroby i płuc. Pozytywnie wpływa na tkanki twarde organizmy, takie jak kości czy zęby, przeciwdziałając m.in. reumatyzmowi i artretyzmowi.Fluoryt jest dosyć kruchy i łamliwy. W jubilerstwie wykorzystuje się tylko dobrze wykształcone kryształki, które uzyskują szlif brylantowy lub kaboszonowy.
Naturalne Kamienia Jubilerskie