Diament to najczystsza, krystaliczna forma węgla. Uznawany jest za najpiękniejszy z kamieni szlachetnych. Choć najczęściej występuje w przezroczystej formie to można również spotkać te o kolorowym zabarwieniu, chociażby różowym, żółtym, niebieskim, zielonym, brązowym czy czarnym. Cechuje go wyjątkowa twardość i olśniewający blask, dlatego uznawany jest za króla kamieni szlachetnych („rex gemmarum”).Najczęściej diamenty przyjmują formę szlifu brylantowego, nazywane są wówczas brylantami. Brylanty cechuje dużo wyższy połysk, a przez to jeszcze piękniejszy wygląd, od naturalnych kamieni.

Diament znaczenie

Nazwa diamentu pochodzi od łacińskiego słowa „diamentum”, bądź greckiego „adamas, adamantos”, co oznacza niezwyciężony, niepokonany, niezniszczalny. Jego piękno sprawiło, że był ceniony we wszystkich kulturach, które go znały. W starożytnym Egipcie utożsamiany był ze słońcem, symbolem władzy i mądrości. Umieszczano go na środku krzyża Ankh – jednego z najważniejszych egipskich znaków życia.W starożytny Indiach diament kamień uznawany był za symbol czystości. Wierzono, że powstaje w skutek uderzenia błyskawicy w kamień i że ma właściwości ochronne, a noszenie diamentowej biżuterii odpędza niebezpieczeństwo.Dla starożytnych Greków i Rzymian diamenty miały wiele znaczeń. Uznawali je za łzy bogów, a także okruchy gwiazd, które spadły na ziemię. Ich twardość i wytrzymałość symbolizowała niezwyciężoność, dlatego wojownicy nosili je w czasie bitew. Wierzono również w ich nadprzyrodzone zdolności.Zaś średniowieczna Europa przypisywała diamentom właściwości lecznicze, a z ich pyłu produkowano lekarstwa na wiele chorób.


Diament – właściwości

Diament kamień posiada wszechstronne właściwości lecznicze:
– korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną,
– obniża gorączkę,
– działa przeciwskurczowo,
– wspiera funkcje wszystkich organów,
– przyspiesza regenerację organizmu i zrastanie się ran po operacji,
– zwiększa odporność przeciw wirusom i infekcjom.

Diament kamień pomaga w walce ze stresem, jest też świetnym sposobem na zazdrość. Umacnia samoświadomość, ułatwia rozwój duchowy jego właścicielowi, wzmacnia szlachetność, prowadzi do osiągnięcia pełni człowieczeństwa, a także chroni przed złem i nieszczęściem. Noszenie tego klejnotu pomaga uzyskać dostęp do własnej intuicji oraz zdolności psychicznych, dlatego zalecany jest zwłaszcza ludziom pracującym twórczo, a także menedżerom i przedsiębiorcom.

Diament – symbolika

Diament kamień symbolizuje pełnię oświecenia, mądrość, ale i czystości. Klejnot ten kojarzy się z trwałością („diamenty są wieczne…”), dlatego też jest ponadczasowym symbolem wierności i miłości. Jest najpopularniejszym kamieniem szlachetnym ozdabiającym pierścionki zaręczynowe.Ten wyjątkowo piękny minerał o ogromnej sile promieniowania uważany jest za symbol doskonałości. Jego światło ma oczyszcza umysł i ciało.
Diamenty od zawsze są synonimem trwałości, siły, piękna i stałości uczuć. Obecnie stały się również symbolem sukcesu, statusu społecznego i dobrej inwestycji.
Kamyki Natura