Bursztyn to jeden z niezwykle szlachetnych surowców, występujący u wybrzeży mórz. Ten cenny kruszec występuje również u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Bursztyn bałtycki na tle innych bursztynów wyróżnia się między innymi zawartością kwasu bursztynowego oraz wyjątkowego rodzaju urodą.

Co to jest bursztyn?


Bursztynem nazywamy żywicę kopalną pochodzącą z drzew iglastych, które znajdowały się niegdyś na terenach obecnych mórz. Silne żywicowanie drzew powodowało wydostawanie się żywicy, która osadzała się na nich w postaci ściekających kropli spływających po korze, gromadziła się również pod korą oraz wypełniała szczeliny pni i korzeni.Teraz morze wyrzuca bursztyny, które swoją historią sięgają ponad 40 milionów lat wstecz.Zastosowanie bursztynu bałtyckiego


Bursztyn bałtycki znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w jubilerstwie. Powstają z niego piękne pierścienie, naszyjniki, bransoletki, kolczyki i broszki. Wykorzystuje się go również do tworzenia ozdób do domu, na przykład bursztynowych obrazów, lamp czy zegarów oraz w przemyśle kosmetycznym i leczniczym.Niegdyś bursztyn uznawany był za kamień przynoszący szczęście, w medycynie ludowej dym z bursztynu miał zabijać zarazki, a bursztynowe korale miały leczyć bóle gardła.

Wydobycie


Bursztyn bałtycki występuje przede wszystkim wzdłuż południowych brzegów Morza bałtyckiego. Wydobywa się go głownie w Niemczech, Danii, Polsce, Rosji i na Litwie. Największa kopalnia bursztynu znajduje się w Rosji na półwyspie Sambia. W Polsce bursztyn bałtycki występuje w okolicach Gdańska, Mierzei Wiślanej i Helskiej czy okolicach Lubartowa.

Ciekawostki na temat bursztynu

Największy kamień bursztynu bałtyckiego odnaleziono w Polsce, w okolicach Kamienia Pomorskiego. Było to w 1860 roku, a bryła ważyła prawie 10 kilogramów. Natomiast największym i najcenniejszym dziełem z bursztynu jest Bursztynowa Komnata, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach podczas II wojny światowej. Do dziś jednak krąży legenda o tym niesamowitym dziele.

Czym jest bursztyn