Azuryt jest to uwolniony węglan miedzi, występujący w postaci skupień i bryłek, rzadko kryształków pryzmatycznych. Charakteryzuje się intensywnym odcieniem lazuru i jasnego błękitu, szklistym połyskiem oraz idealnie gładkimi krawędziami. Zdarza się, że występuje razem z malachitem, wówczas przyjmuje piękną, niebiesko-zieloną marmurkową barwę. Nazwa tego minerału pochodzi od francuskiego słowa „azur”, czyli „niebieski”. Ze względu na swój kolor określany był mianem kamienia niebios. Średniowieczni malarze często sproszkowany azuryt dodawali do farby, uzyskując w ten sposób piękny odcień błękitu. Ponieważ jednak kamień ten ma zdolności stopniowego przechodzenia w malachit (w bardziej stabilny związek chemiczny) to niebieska farba, zwłaszcza na płótnach starych obrazów, przechodzi w zielony odcień.

Azuryt właściwościAzuryt kamień, oprócz wyjątkowego piękna, ma silne właściwości lecznicze – wspomaga naturalne siły lecznicze organizmu, wzmacnia koncentrację i powoduje ustępowanie stanów lękowych. Ponadto sprzyja leczeniu chorób oczu, nadciśnienia tętniczego, chorób skóry oraz astmy. W połączeniu z karneolem leczy śledzionę.
Litoterapeuci zwalczają nim stany melancholii, histerii, a także omamy. Sięgają po niego w przypadku występowania padaczki czy zaburzeń układu nerwowego.Azuryt znaczenieAzuryt kamień posiada silną energię, dzięki któremu łatwiej jest zrozumieć psychosomatyczny wpływ oddziaływania myśli oraz emocji na organizm człowieka. Na płaszczyźnie duchowej minerał ten przynosi oświecenie, kształci i pokazuje nowe perspektywy. Pobudza pamięć i ułatwia komunikację. Pomaga zrozumieć rzeczywistość, dając tym samym nowe spojrzenie na świat zewnętrzny. W sferze emocjonalnej azuryt kamień oczyszcza umysł od smutku, stresu i strachu, pozwalając jednocześnie na większe ujawnienie emocji. Pomaga zwalczać lęki i fobię, poprzez zrozumienie ich głębszej przyczyny. Uspokaja tych, którzy w nerwach za dużo mówią, a także dodaje odwagi wszystkim, którzy boją się siebie wyrażać. Azuryt kamień przypisuje się wszystkim osobom urodzonym pod znakiem: byka, strzelca i koziorożca.

Azuryt symbolikaAzuryt kamień przeznaczony jest wyłącznie dla ludzi uczciwych, dlatego jako amulet wskazany jest dla sędziów, adwokatów, prawników czy dziennikarzy.
Azuryt ma właściwość budzenia w nas intuicji, czyli tzw. „trzeciego oka”. W tym celu kładzie się go między brwiami. Jego silne wibracje działają już przy pierwszej medytacji i pozwalają rozjaśnić nasze nierozwiązane problemy. W różnych częściach świata posiadał inną symbolikę i związany był z różnymi obrządkami. I tak np. w starożytności egipscy kapłani używali tego kamienia, w celu rozszerzenia swojej świadomości oraz połączenia się z bogami. Zaś irlandzcy czarownicy wierzyli, że pomaga on w wyborze właściwej drogi życiowej.

Azuryt uznawany jest za bardzo atrakcyjny i cenny kamień ozdobny. W jubilerstwie wykorzystuje się małe kamienie, którym najczęściej nadaje się szlif kaboszonowy. Nie szlifuje się dużych okazów, ponieważ są tak ciemne, że aż prawie nieprzeźroczyste. Jest to cenny kamień jubilerski chętnie wykorzystywany do wyrobu biżuterii artystycznej. W ostatnich latach modne stało się oprawianie go w siatkę ze srebra.
Kamienie Naturalne