Ametyst jest minerałem, stanowiącym przezroczystą odmianę mlecznego kwarcu. Ze względu na swój piękny kolor, jako charakterystyczny kamień szlachetny znajduje bardzo szerokie zastosowanie w jubilerstwie. Natomiast jego niezwykle właściwości lecznicze i ezoteryczne cenione są już od czasów starożytnych.

Jak powstaje i gdzie występuje?

Przezroczysty kwas mleczny tworzy najczęściej słupkowe, a rzadziej igiełkowe kryształy, zazwyczaj sięgające kilku centymetrów. Przeważnie występuje w formie krystalicznych szczoteczek, w geodetach, szczelinach, druzach oraz innych skalnych pustkach. Wykształcane przez niego skupienie może być ziarniste i zbite. Warstewki często ułożone są naprzemiennie i posiadają różne natężenie barwy, tworząc charakterystyczne smugi i wstęgi. Kamień ten może tez czasem tworzyć formy o berłowym wykształceniu.  

Jaki kolor ma ametyst?

Specyficzne zabarwienie minerału spowodowane jest promieniowaniem radioaktywnym, a także obecnością żelaza. Ametyst może mieć fioletowy, purpurowy lub fioletowo-purpurowy kolor. Jego intensywność pozostaje niezmienna do 250 stopni Celsjusza. Jeżeli zostanie podgrzany powyżej tej temperatury, staje się całkowicie bezbarwny. Przy 500 stopniach, fioletowy kamień zyskuje kolor cytrynowy i nierzadko w takim stanie sprzedawany jest jako dekoracyjny cytryn. Po podgrzaniu do 600 stopni ponownie traci swoją barwę. Ostatecznie ulega topnieniu w temperaturze 1728 stopni. 

Jakie przejawia ametyst właściwości?

Nie bez powodu w języku greckim jego nazwa oznacza "trzeźwość". Według pradawnych wierzeń, wykonane z niego naczynia zabezpieczały pijących wino przed upiciem. Również obecnie ametyst polecany jest osobom zmagającym się z alkoholizmem. Minerał ten wprowadza także do życia harmonię, pozwalając na rozluźnienie umysłu oraz poradzenie sobie z intensywnymi emocjami i stresem. Wyroby z tego kamienia mają również swój udział w medycynie niekonwencjonalnej. Łagodzą urazy psychiczne i choroby o podłożu nerwowym, a także zwalczają bezsenność.
Kamienie Naturalne